SHIRE HISTORY

Central Goldfields Shire was created by Order of the Governor in Council on 19 January 1995

Shire History

Central Goldfields Shire was created by Order of the Governor in Council on 19 January 1995 and consists of the former City of Maryborough, the former Shire of Tullaroop less the Eddington District, the Dunolly, Bealiba and Moliagul districts of the former Shire of Bet Bet and the Talbot district of the former Shire of Talbot and Clunes.

The first democratically elected Central Goldfields Shire Council was elected on 15 March 1997 following a period overseen by three commissioners appointed by the State Government.

Commission

 John Gault                                 1995-1997            Chief Commissioner
 Geoff Horton                               1995-1997          
 David Karmouche                        1995-1997          

Councillors

 Cr Jan Ford                                1997 - 2000  
 Cr Geoff Lovett                            1997 -    Mayor 2004, 2004/05, 2006/07, 2015/16
 Cr Brian O'Connor                       1997 - 2008  Mayor 1997/98, 1998/99, 2005/06
 Cr Barry Rinaldi                          1997 -  Mayor 1999/2000, 2000/01, 2013/14
 Cr Ian Robertson                         1997 - 2014 (December)
 Mayor 2001/02, 2003/04
 Cr Valerie Andrews                     2000 - 2005                  Mayor 2002/03
 Cr John Gabell                            2005 - 2008  
 Cr Daryl McLeish                        2005 - 2008 (February)  
 Cr Chris Meddows-Taylor             2005 - 2012

 Mayor 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11

 Cr Paula Nixon  2008 -  Mayor 2011/12
 Cr Annie Constable  2008 - 2012  
 Cr John Smith     2008 - 2013 (June)
 
 Cr Wendy McIvor  2012 -  Mayor 2014/15
 Cr John Van Beveren

 2012 -

 
 Cr Bob Henderson  2013 (August)  
Cr Helen Broad  2015 (March)
 

*2005 - Central Goldfields Shire Council increased from five to seven Councillors.

 

 

 

Privacy and Disclaimer

Site Developed & Hosted by
www.eyemedia.com.au